بخش اول. آشنایی با دستگاه تولید مثل

بخش اول‏
آشنایى با دستگاه‏هاى تولید مثل

دستگاه تولیدمثل؛ از شگفتى‏هاى آفرینش است.دو سلول ذره‏بینى در رحم با هم ترکیب مى‏شوند؛رشد و نمو مى‏کنند،اندام‏هاى مختلف را به‏وجود مى‏آورند، چشم، گوش، قلب و مغز مى‏سازند و در نهایت انسانى کامل را به‏وجود مى‏آورند؛ انسانى که علاوه بر تمام این اندام‏هاى شگفت‏انگیز، روح هم دارد و این معجزه‏ایست که همه روزه بارها و بارها تکرار مى‏شود.
آشنا شدن با دستگاه‏هاى تولید مثل مى‏تواند فواید عملى مهمى را دربرداشته باشد ( از نظر آمیزش و مسائل جنسى،زایمان و پیشگیرى از باردارى‏و...)از این رو در این بخش به طور خلاصه مطالبی ارائه می‌شود:
قسمت‏هاى مختلف دستگاه تناسلى زن از خارج به داخل عبارتند از :دهانه مهبل، مهبل(واژن)، گردن رحم،رحم، لوله‏هاى رحمى، تخمدان‏
رحم: رحم عضو اصلى دستگاه تناسلى است که وظیفه نگهدارى و پذیرایى از جنین را برعهده دارد.
تخمدان‏ها: دو غده تناسلى زن هستند که شکل بیضى دارند و اندازه آنها کمى بزرگ‏تر از بادام است و در محوطه شکمى قرار دارند.
تخمک:سلول جنسى ماده که تخمک یا اوول نام دارد در فرد بالغ در هر 28 روز یک تخمک توسط یکى از تخمدان‏ها ساخته مى‏شود و معمولا 7 تا 12 روز بعد از پایان قاعدگی أزاد می‌شود. 32-
قاعدگى
فاصله قاعدگى در اشخاص مختلف یکسان نیست ولى به طور معمول هر 28 روز یکبار و طول مدت آن 4 تا 6 روز است 33-34
به علت خونریزى‏هاى سیکل ماهانه، مقدارى از آهن بدن از دست مى‏رود. از این‏رو زنان دو برابر مردان احتیاج به آهن دارند یعنى تقریباً در روز باید 2 میلى‏گرم آهن به بدنشان برسد. کمبود آهن باعث بیمارى‏هاى مختلف مى‏شود که مهمترین آن کم خونى(آنمى) است‏35.کمبود آهن و کم خونى ناشى از آن در جهان و در کشور ما یکى از مشکلات تغذیه‏اى مى‏باشد که در بعد جسمى و روحى بر کودکان زیر پنج سال ،زنان باردار و دختران جوان تأثیرات سوء مى‏گذارد.بررسى‏هاى انجام شده در کشور نشانگر وجود کم‏خونى فقر آهن در 30 تا 50 درصد زنان در سن بارورى و 30 درصد کودکان زیر پنچ سال و 20 درصد دختران جوان است.خوشبختانه هم اکنون در تمام مراکز بهداشتى درمانى کشور قرص و قطره‏هاى آهن در اختیار مراجعه کنندگان قرار مى‏گیرد. با خوردن غذاهاى آهن‏دار از قبیل زرده‏تخم‏مرغ،گوشت قرمز،جگر و بعضى از سبزیجات مثل اسفناج مى‏توان این کمبود را برطرف کرد.
قصه آفرینش
‏ مرد در هر نزدیکى به‏طور متوسط 400 میلیون سلول اسپرم در مهبل زن رها مى‏کند. این سلول‏ها در مدت بسیار کوتاهى پس از رها شدن در اثر اسید فراوانى که در درون مهبل وجود دارد؛ میلیون میلیون قتل عام مى‏شوند و از 400 میلیون اسپرم که درون مهبل ریخته مى‏شود همه نابود مى‏شوند و فقط حدود 200 تا 300 اسپرم امکان رسیدن به تخمک را مى‏یابند. از این همه سلول مشتاق فقط یکی به درون تخمک راه می یابد و در أنجا با تخمک ترکیب شده و انسان تازه ای را به وجود می أورد.35-36-37
خلاصه بخش اول
داشتن فرزند آرزوى هر زوج و یکى از هدف‏هاى ازدواج است.براى داشتن فرزندانى سالمتر و بهتر باید نکات مهمى را رعایت نمود.آشنا شدن با دستگاههاى تولید مثل در مرد و زن و فیزیولوژى آن‏ها مى‏تواند به ما در فهم مسائل مختلف کمک کند.در این بخش گفتیم ؛از لقاح سلول جنسى مرد و سلول جنسى زن ؛ فرزند به وجود مى‏آید.سلول جنسى مرد اسپرم نام دارد و نام سلول جنسى زن تخمک مى‏باشد.تخمک در روز چهاردهم از شروع قاعدگى آزاد مى‏شود از این رو آمیزش در این هنگام و همچنین 3 روز قبل و 3 روز بعد از این روز پرخطر مى‏باشد و مى‏تواند به حاملگى منجر شود.
به علت خونریزى‏هاى سیکل ماهانه، مقدارى از آهن بدن از دست مى‏رود. از این‏رو زنان باید روزانه 2 میلى‏گرم آهن به بدنشان برسد.کمبود آهن باعث بیمارى‏هاى مختلف مى‏شود که مهمترین آن کم خونى(آنمى) است که در کشور ما رواج دارد.هم‏اکنون در مراکز بهداشتى و درمانى قرص و قطره‏هاى آهن در اختیار مراجعه کنندگان قرار مى‏گیرد.

ادامه

/ 0 نظر / 89 بازدید