بخش اول.هفت دستور برای خوشبختی

بخش اول‏
هفت دستور براى خوشبختى خانواده


یک) همسر کامل وجود ندارد! همسرتان را همان‏گونه که هست بپذیرید

"من ممکن است کارهاى احمقانه زیادى در زندگى بکنم ولى هرگز به‏خاطر عشق ازدواج نمى‏کنم!" این سخن را دیسرائیلى وزیر مشهور انگلستان گفته است. دیسرائیلى همین کار را هم کرد یعنى در سن 35 سالگى از زن ثروتمندى که 15 سال از خودش بزرگ‏تر بود خواستگارى کرد. زن مى‏دانست که دیسرائیلى فقط به‏خاطر پول با او ازدواج مى‏کند و به خود او علاقه ندارد به همین خاطر یک سال مهلت خواست که در رفتار و اخلاق دیسرائیلى تحقیق کند و پس از پایان مهلت، ازدواج با او را پذیرفت.
این ازدواج، بسیار عادى و یک نوع تجارت محسوب مى‏شود. این‏طور نیست؟ ولى یکى از موفق‏ترین و شیرین‏ترین ازدواج‏هایى است که در دفتر ازدواج ثبت شده است.
بیوه پولدارى که دیسرائیلى به همسرى گرفت نه جوان بود، نه زیبا و نه مشهور و نه تحصیلکرده ولى هنرى داشت که شرط بزرگ ادامه زندگى است. او به خوبى مى‏دانست که چگونه باید شوهرش را اداره کند.
او هیچ‏گاه کوشش نمى‏کرد که خود را در هوش و قدرت به پایه دیسرائیلى برساند. هرکارى که دیسرائیلى در پیش مى‏گرفت و هر قدمى که در سیاست برمى‏داشت زنش هرگز شکستى براى او تصور نمى‏کرد. دیسرائیلى فوق‏العاده به این زن علاقه‏مند بود و هر شب با عجله به خانه مى‏آمد تا اخبار و ماجراهاى آن روز را براى زنش تعریف کند. اگر این زن دچار اشتباهى مى‏شد، دیسرائیلى او را نکوهش و سرزنش نمى‏کرد و هرگز کلامى رنجش‏آمیز نمى‏گفت. اگر کسى در حضور او به زنش اهانت مى‏کرد بى‏اختیار از جا بلند مى‏شد و با عشق خالصانه از او دفاع مى‏کرد. او مى‏دانست زن‏ها خواستار ازدواج و زندگى با مردى هستند که مایل و قادر به حمایت از آنان باشد. این زن اگرچه کامل نبود ولى این هنر را داشت که طى 30 سال زندگى همواره از تعریف و ستودن همسرش خسته نشود به همین خاطر بود که دیسرائیلى به او گفت: "در طى این 30 سال که با تو ازدواج کردم لحظه‏اى از معاشرت با تو خسته نشدم."
دیسرائیلى با شوخى به زنش مى‏گفت: "من فقط به‏خاطر پول با تو ازدواج کردم." و زنش پاسخ مى‏داد: "ولى اگر الان مى‏خواستى با من ازدواج کنى فقط به‏خاطر عشق ازدواج مى‏کردى" و دیسرائیلى هم حرف او را تایید مى‏کرد.
زن دیسرائیلى زن کاملى نبود ولى دیسرائیلى به اندازه کافى عاقل بود که همسرش را به همان شکل که هست بپذیرد.
همه مردان از همسر خود انتظار حرف شنوى و اطاعت دارند.اگر زن این انتظار شوهر خود را برآورده کند مرد هم خود را ملزم به پذیرش نظرات همسرش مى‏کند.گرچه عجیب است ولى واقعیت این است که اگر زن مى‏خواهد شوهرش مطیع او باشد ابتدا باید خود مطیع مرد باشد
کامیابى در زندگى به این بستگى ندارد که از هر نظر همسرى کامل انتخاب کنیم بلکه به این بستگى دارد که خود را به صورت همسرى کامل در بیاوریم.
در واقع آسان‏ترین راه براى اینکه زندگیمان روز به روز بهتر شود این است که خود را تغییر بدهیم نه همسر خود را.به عبارت دیگر نگوییم اى کاش زندگى مابهتر از این بود؛بلکه بخواهیم که خودمان بهتر از این باشیم.
پس اگر مى‏خواهید که زندگى زناشویى سعادتمندى داشته باشید دستور اول این است
سعى نکنید همسر خود را تغییر دهید بلکه او را به همان صورت که هست بپذیرید.
دو) چشمانتان را ببندید
گلدستون از لایق‏ترین نخست‏وزیران انگلستان بود. گلدستون و زنش 59 سال با هم زندگى کردند و علاقه و محبت آنان به هم ذره‏اى کم نشد و رمز پایدارى این علاقه فقط یک چیز بود و آن این‏که گلدستون از فرط هوش و ذکاوت پیوسته خود را از انتقاد در امور منزل و همسرش دور مى‏کرد.
گلدستون در عرصه سیاست مردى سخت‏گیر و مدیر بود ولى هرگز در خانه لب به عیب‏جویى و اعتراض نمى‏گشود.
کاترین دوم ملکه روسیه نیز همین شیوه را در پیش گرفته بود. وى فرمانرواى کشورى بسیار وسیع و صاحب اختیار جان و مال میلیون‏ها نفر بود ولى اگر آشپزش کباب را مى‏سوزاند هرگز شکایتى نمى‏کرد و با تبسمى به نشانه چشم‏پوشى آن غذا را مى‏خورد.
"بیش از نیمى از ازدواج‏ها در آمریکا با ناکامى و شکست مواجه مى‏شود و یک علت اصلى اینکه کشتى امیدها و آرزوهاى شاعرانه به صخره طلاق برخورد مى‏کند و مى‏شکند؛ همین عادت ناهنجار انتقاد و خرده‏گیرى زن و شوهر از همدیگر است."
مردى که مى‏کوشد عیب‏هاى همسر خود را کشف کند و آن را به رخ او بکشد؛ با دست خود کانون خانوادگى‏اش را متلاشى مى‏کند؛و زنى که درصدد عیب‏جویى از همسر خود است و پیوسته در رفتار و کردار او با نگاه شک و تردید و وسواس نگاه مى‏کند ؛ همسر خود را به خیانت وامى‏دارد.
همه انسان‏ها داراى نقاط مثبت و منفى فراوانى هستند و هیچ‏کس نیست که بى‏عیب و نقص باشد. انسان عاقل به جاى توجه به نقاط ضعف، استعدادها و خوبى‏هاى همسر خود را مى‏بیند و آن را آشکار و پایه‏هاى زندگى خود را محکم مى‏کند.به عبارت دیگر:"قبل از ازدواج چشمانتان را باز کنید و پس از ازدواج آن راببندید!"
در همین‏جا به شما مى‏گوییم؛ زنان در ایام عادت (قاعدگى) بسیار حساس و زودرنج هستند. مرد باید زن خود را در این ایام، درک کند و با او مدارا نماید. پژوهشگران نشان داده‏اند که 50 درصد بحران‏هاى زناشویى ریشه در همین نکته دارد. چنانچه مرد در این ایام با زن خود مدارا کند؛در نزد او به عزیزترین موجود تبدیل خواهد شد زیرا زن در این دوره در حالت طبیعى خود به‏سر نمى‏برد. ضربان قلب، تشویش، اضطراب و دلشوره دارد و ارزیابى درستى از امور ندارد. جالب است بدانید که در ادارات بعضى از کشورهاى اروپایى مانند آلمان ،کارمندان زنى که در دوره قاعدگى به سر مى‏برند ،کارت قرمز رنگى جلوى میز خود مى‏گذارند؛مراجعه‏کنندگان با دیدن این کارت کارهاى ادارى خود را به کارمندان دیگر مى‏دهند و یا اینکه با درک شرایط روحى و روانى این کارمند با او مدارا مى‏کنند.
"اگر مرد قادر باشد در دوران قاعدگى زنش، خشم خود را بخورد و به کم‏حوصلگى زن پاسخ ندهد اختلافات کاهش مى‏یابد و دوستى آنان عمیق‏تر مى‏شود. این حالت به مرد فرصت مى‏دهد که مردانگى و محبت خود را به زنش آشکار کند.زن اگرچه در این هنگام در اوج تشنج عصبى است ولى هرگونه محبت و عطوفت شوهر موجب آرامش او مى‏شود و این فرصت خوبى است براى شوهر تا بذر محبت را در دل همسرش بکارد."
پس اگر مى‏خواهید که سعادت و شادکامى زندگى خانوادگى شما همچنان قوام و دوام یابد دستور دوم این است:
از خرده‏گیرى و انتقاد بپرهیزید
سه) چیزهایى که براى یک زن پرارزش است:
از زمان‏هاى بسیار قدیم گل را زبان عشق مى‏دانستند و ادبیات فارسى ما با "گل" معطر شده است! گل، زبان عشق است. این وسیله ابراز عشق گران‏قیمت نیست و در همه‏جا یافت مى‏شود ولى مردان به طرز حیرت‏آورى در خرید گل و دادن آن به همسر خود سستى و غفلت مى‏کنند. انگار گل گیاهى مضر و خاردار است یا انگار که باید با مشقت زیاد از کوه بالا بروند تا آن را بچینند!
مرد با هدیه دادن گل به همسرش شش نیاز از هفت نیاز مهم او را برآورده مى‏کند که عبارتند از:نیاز به درک،نیاز به توجه،نیاز به صمیمیت، نیاز به اعتبار و نیاز به احترام!پس چرا انتظار دارید که همسرتان در بیمارستان بسترى شود تا براى او گل ببرید؟ چرا همین امشب براى او گل نمى‏خرید؟ آزمایش کنید و ببینید که این کار چه نتیجه‏اى خواهد داشت.
شما ممکن است در طول زندگى اشتباهات فراوانى بکنید یا چیزهاى فراوانى را فراموش کنید ولى دو چیز را هرگز فراموش نکنید؛ اول: روز تولد همسرتان، دوم: تاریخ ازدواجتان. در این دو روز با دادن هدیه‏اى (هرچند کوچک) همسرتان را شاد کنید و نشان دهید که او را دوست دارید و به او فکر مى‏کنید و رضایت او براى شما مهم است و قلب و روح شما متعلق به اوست. پیامبراسلام(ص) در این‏باره مى‏فرماید: "به یکدیگر هدیه بدهید تا یکدیگر را دوست بدارید."
هر مردى مى‏تواند با شاد کردن همسرش او را وادار کند تا هرچه را که مایل است انجام دهد. اگر چند کلمه تمجید و تعارف نظیر: "تو مدیر خوبى در زندگى هستى" به زنتان بگویید، او را در صف صرفه‏جوترین زنان جهان قرار مى‏دهید.
جامعه‏شناسان و کارشناسان امور خانواده پس از بررسى هزاران پرونده طلاق، دریافته‏اند که اختلاف بین زنان و شوهران معمولاً از مسائل بى‏اهمیتى سرچشمه مى‏گیرد. گاهى همین اندازه کافى است که صبح‏ها هنگامى که شوهر به سر کار مى‏رود زن دست خود را به نشان خداحافظى براى او تکان دهد تا رشته‏هاى الفت و دوستى بین آنها محکم‏تر شود. در واقع بقا و ادامه زندگى زناشویى برپایه همین مهربانى‏ها و بذل محبت‏هاى عادى و کوچک استوار است.
در هر فرصتى محبتتان را به همسرتان ابراز کنید. براى زن هیچ چیز دلنشین‏تر و زیباتر از شنیدن جمله "دوستت دارم" نیست. گفتن این جمله هزینه‏اى براى شما ندارد ولى تأثیر جادویى بر قلب همسرتان مى‏گذارد. اگر یکبار در روز این جمله را بگویید در تمام طول آن روز این جمله در گوش همسرتان تکرار مى‏شود و او را به فعالیت و تحرک و شادابى وا مى‏دارد.
پیامبر اسلام(ص)مى‏فرماید:"بهترینِ شما کسى است که با خانواده‏اش بهتر باشد"6 و نیز فرمودند:"آنکه با خانواده نیکو رفتار کند؛خدا بر عمرش بیفزاید "7
امام صادق(ع)مى‏فرماید:"محبت به همسر از اخلاق پیامبران است"8و نیز در حدیثى دیگر مى‏فرماید:"هر چه محبت انسان به همسرش بیشتر شود فضیلت و ایمانش بیشتر مى‏گردد"9
پس چاقوى جیبى خود را بیرون بیاورید و این سخنان را ببرید و آن را روى آیینه خانه‏تان بچسبانید تا هر روز صبح که مى‏خواهید مویتان را شانه کنید؛آن را ببینید:
من فقط یک بار از راه زندگى مى‏گذرم پس همین امروز که زنده‏ام هر خوبى و محبتى که مى‏توانم به همنوعانم و به‏ویژه به خانواده‏ام خواهم کرد.
بنابراین اگر مى‏خواهید که خوشبختى خانوادگى‏تان ادامه یابد، سومین دستور این است
به محبتهاى جزئى و نکات حساس در زندگى زناشویى توجه بیشترى کنید.
چهار) راهى سریع براى خوشبخت کردن دیگران
"اغلب مردان که در جست‏وجوى همسرى هستند، در پى یافتن حاکم براى خود نیستند بلکه مى‏خواهند با زنى ازدواج کنند که آنان را تشویق و ترغیب کند و احساس برترى را در آنان برانگیزاند." مردان هم باید پیوسته از زحمات همسرشان به مناسبت‏هاى مختلف قدردانى و آنان را تشویق کنند.
داستانى است که مى‏گوید: "زنى روستایى پس از کار خسته‏کننده روزانه، در عوض غذا ظرفى پر از یونجه نزد مرد خانواده گذاشت. مرد با تعجب پرسید اینها چیست که بر سر سفره گذاشتى؟ مگر دیوانه شدى؟ زن روستایى پاسخ داد:"من 20 سال تمام است که شبانه‏روز براى تو آشپزى مى‏کنم ولى در تمام این مدت سخنى نشنیده‏ام که به من بفهماند که تو غذاى من را بیشتر دوست دارى یا یونجه را؟!"
زنان دلباخته تحسین و تشویقند و چنانچه آنها را از صمیم قلب مورد ستایش قرار دهیم حاصلى که گرفته مى‏شود سعادت و خوشبختى است.پیوسته به همسر خود بگویید تا چه حد در سعادت و خوشبختى شما شریک است.
هر وقت از همسرتان تشکر مى‏کنید احساس بهترى به هردوى شما دست مى‏دهد. عادت قدرشناسى را در خود تقویت کنید. در زندگى شکرگزار و قدردان همه چیزهاى خوبى که دارید باشید.در باره نعمت هایتان با هم صحبت کنید و ببیند که روز به روز نعمت‏هاى بیشترى به زندگى شما سرازیر مى‏شود. این قاعده همیشگى جهان است که "شکرِ نعمت نعمتت افزون کند"
پس اگر مى‏خواهید که سعادت خانوادگى خود را همچنان حفظ نمایید چهارمین دستور این است:
صمیمانه از همسر خود قدردانى کنید
پنج) اگر مى‏خواهید در زندگى خوشبخت باشید از این نکته غافل نباشید
حتماً شما هم قبول دارید که: "بعد از دقت در انتخاب همسر شایسته؛ مهم‏ترین چیز ادب و احترامى است که باید میان زن و مرد باقى بماند."
اى کاش ما همان ادبى را که به اشخاص بیگانه اظهار مى‏کنیم به همسر خود هم ابراز کنیم ، زیرا همه از زبان تند گریزان هستند.
غفلت در ادب، عشق را به نیستى مى‏کشاند و همگى مى‏دانیم که متأسفانه ما با مردم دیگر مؤدب‏تر از اعضاى خانواده خود هستیم. همان طور که براى کار کردن موتور ماشین، روغن لازم است در زندگى هم ادب لازم است. خوشرفتارى و احترام به همسر مى‏تواند بسیار بیشتر از زیبایى و ثروت، شما را خوشبخت کند.
بزرگان ما به ما توصیه مى‏کنند از ناراحت و غمگین کردن دوستان و آشنایان خود دورى کنیم و افکار و اندیشه‏هاى غم‏انگیز خود را هیچ‏گاه به حریم خانه و زندگى خانوادگى خود وارد نکنیم. یعنى همان‏گونه که وقتى به خانه‏مان وارد مى‏شویم کفش‏هایمان را پشت در از پا درمى‏آوریم؛ غم و اندوه خود را هم بیرون از منزل بگذاریم و آن را به درون خانه نبریم.
چه بسیارند افرادى که در برابر مشترى یا همکار خود هرگز با لحن بلند سخن نمى‏گویند ولى با زن خود با درشتى و لحن بد سخن مى‏گویند؛در صورتى که آسایش و خوشبختى ما به خوشبختى در زندگى خانوادگى بیشتر بستگى دارد تا موفقیت در معاملات و محیط کار.
یک مرد عادى که در محیط آرام خانواده به‏سر مى‏برد هزاربار خوشبخت‏تر از یک نابغه یا ثروتمندى است که در تنهایى روزگار مى‏گذراند.
هر مردى مى‏تواند با محبت ، چشمان زنش را ببندد؛ و او را نابینا کند و لبانش را به هم بدوزد و او را از سخن گفتن باز دارد!
پس اگر مى‏خواهید که سعادت خانواده خود را همچنان حفظ کنید دستور پنجم این است
مؤدب باشید.
شش) چگونه در کمترین زمان، نهال خوشبختى خشک مى‏شود؟
ناپلئون سوم؛ همسرى زیبا جوان و بى‏همتا براى خود انتخاب کرده بود.آن دو از نعمت سلامت، ثروت، زیبایى، قدرت و عشق و محبت برخوردار بودند، و چنین به‏نظر مى‏آمد که خوشبخت‏ترین زوج روى زمین هستند؛ اما افسوس این شعله درخشان خیلى زود خاموش شد.همسر ناپلئون بسیار حسود و بدگمان بود و همیشه ناپلئون را زیر نظر داشت و از ترس اینکه ناپلئون به زن دیگرى علاقه‏مند شود، هیچ‏گاه او را راحت و تنها نمى‏گذاشت و حتى در جلسات مهم مملکتى سرزده وارد مى‏شد و مذاکرات او را قطع مى‏کرد. مى‏دانید نتیجه کار چه شد؟ ناپلئون براى یافتن لحظه‏اى آرامش شب‏ها با لباس مستخدم‏ها و به‏طور پنهان از قصر خارج مى‏شد تا مدتى از دست همسرش آرامش داشته باشد. زن ناپلئون سر به سوى آسمان مى‏کرد و با گریه و زارى مى‏گفت: "خدایا همان چیزى که از آن مى‏ترسیدم بر سرم آمد." ولى نمى‏دانست که خودش با حسد و گلایه و نادانى و ستیزه‏جویى این بلا را بر سر خود آورده است.
هیچ سلاحى به اندازه ناسازگارى و بهانه‏جویى نمى‏تواند زندگى را نابود کند. زن لئون تولستوى این حقیقت را وقتى فهمید که کار از کار گذشته بود و تولستوى مرده بود. در واقع تولستوى از دست زنش از خانه فرار کرده بود که در ایستگاه راه‏آهن از سرما یخ زد و جان سپرد. دختران تولستوى مى‏دانستند که مادر آنها با شکایت، دعوا، سرزنش و دشنام‏هاى تمام نشدنى‏اش باعث مرگ پدر آنها شده است. زن تولستوى مى‏گفت: "به‏طور حتم در آن موقع (که با "تولستوى دعوا مى‏کردم) دیوانه بودم
.اگر به دور و بر خود نگاه کنیم مى‏بینیم زندگى‏هاى بسیارى به‏وسیله همین عادات بد، تلخ و نابود شده است
در واقع درصد بالایی از طلاق‏ها از مسائل پیش پا افتاده‏اى همچون بگو مگو بر سر لباس یا خوراک،آغاز و رفته رفته در یکى از دو طرف به عقده تبدیل مى‏شود و بالاخره به طلاق مى‏انجامد.
:پس اگر مایلید که خوشبختى زندگى را حفظ کنید قاعده بعدى این است
هرگز هرگز ستیزه‏جویى و سرزنش نکنید10
هفت) به مسائل جنسی اهمیت کافی بدهید
یکى از پژوهش‏گران خارجى از هزار زن ازدواج کرده خواست به پرسش‏هاى محرمانه‏اى که درباره امور جنسى از آنها شده بود بى‏پرده پاسخ بگویند. نتیجه این نظرسنجى حیرت‏انگیز و تکان‏دهنده بود، زیرا بیشتر پاسخ‏ها از ناکامى جنسى و ناهماهنگى جنسى بین زن و شوهران حکایت مى‏کرد.در آن تحقیق مشخص شد چهار علت اساسى سبب شکست و ناکامى در ازدواج است که مسائل جنسى در راس آن قرار دارد و برخلاف تصور همگان، ناسازگارى در امور مالى در رتبه سوم قرار دارد.
بسیارى از کسانى که از روابط جنسى آگاهى کامل دارند، معناى واقعى سعادت را درک و استنباط مى‏کنند وبه نقش آن در کاهش کشمکش‏ها و بحث‏ها و اختلاف‏ها و برطرف کردن دلخورى‏ها و کدورت‏ها اعتراف دارند.
پس اکنون که کتاب‏هاى بى‏شمارى در این مورد نوشته شده، باید آنها را مطالعه کنیم.
بنابراین دستور هفتم براى اینکه خانه خود را پر از سرور و نشاط کنیم این است
مسائل جنسى را ساده و بى‏اهمیت تلقى نکنید

ادامه

/ 6 نظر / 59 بازدید
امین

من تو دسترسی و طبقه بندی مطالب قاطی کردم اینجا چه طوریه؟ اگه فایل پی دی اف حاضر کنید خیلی خوبه

زینب

چه کار کردم تا بازديد وبلاگم 50 برابر شده من هم مثل شما وبلاگ دارم. حدود يکسال است که هر وقت فرصت مي کنم آن را آبديت ميکنم. اما دريغ از يک بازديد کننده. اما از وقتي که با جهان باکس آشنا شدم آمار وبلاگم 10 برابر شده. حالا که آمارم فقط با يک لينک باکس 10 برابر شده اگر پنج ليک باکس در وبلاگم بذارم چي مي شه درسته آمار بازديد کنندگان 50 برابر مي شه. شما هم امتحان کنيد. لينک باکسهايي که من پيشنهاد مي کنم اينه، به خاطر اينکه روي سرور قوي نصب شده و کمتر غير فعال ميشه وزود هم لود مي شه. پس شما هم دست بکار بشين. و بريد قسمت بالاي لينک باکس و روي قسمت لينک خودرا اضافه کنيد کليک کنيد. بعد کدي را که ميده در قالب وبلاگتان بذاريد. همش يک دقيقه وقت ميبره ولي اثرش فوق العاده است. اميدوارم بتونم با اين پيشنهاد به شما کمک کرده باشم. موفق باشيد. لينک باکسهاي پيشنهادي من اينه. جهان باکس http://www.jahanbox.com/ امين باکس http://www.aminbox.com/ آرام باکس http://www.arambox.com/ ارم باکس http://www.erambox.com/ جوان باکس http://www.javanbox.com/ اگر خوا

آرامش

سلام رسول اكرم صلى الله عليه و آله : مِن سَعادَةِ المَرءِ المُسلِمِ الزَّوجَةُ الصّالِحَةُ وَالمَسكَنُ الواسِعُ وَالمَركَبُ البَهىُّ وَالوَلَدُ الصّالِحُ؛ از خوشبختى مرد مسلمان، داشتن همسرى شايسته، خانه اى بزرگ، وسيله اى راحت براى سوارى و فرزندى خوب است. بحارالأنوار، ج76، ص155، ح موفق باشید.

اسما

[وحشتناک]اگه میشه زن وشوی نزارین

ماریا

سلام به کسانی گه در سایت هستن [خرخون]

حمید ناظمی

وبلاگ خودتان را با بنر تبلیغ پرفسور خرسند معطر کنید http://myvegetarianism.mihanblog.com/post/1539