بخش دوم. همسرتان را به موفقیت برسانید

زنِ خوبِ فرمانبرِ پارسا
کند مرد درویش را پادشا
"سعدى"


بخش دوم‏
همسرتان را به موفقیت برسانید


در کنار هر مرد بزرگ، همسرى لایق قرار دارد. زن مى‏تواند عامل موفقیت یا شکست همسرش باشد. شما هم اگر
مى‏خواهید همسر خود را به موفقیت برسانید به این توصیه‏ها عمل کنید:
* در تعیین هدف زندگى و راه رسیدن به آن هدف شوهر خود را یارى کنید.
کسى که نمى‏داند در زندگى چه مى‏خواهد و چه هدفى دارد به هیچ چیز نمى‏رسد پس باید هدف شما در زندگى و راه رسیدن به آن مشخص باشد. مشکل بیشتر مردم این است که نمى‏دانند چه مى‏خواهند و چه آرزوهایى دارند و این دقیقاً همان کارى است که زن باید براى شوهرش بکند یعنى آرزوهاى او را روشن کند و به شوهر خود کمک کند که بداند در زندگى دنبال چیست و او را براى رسیدن به مطلوبش یارى کند.پس زن باید در پیمودن راه و ترسیم برنامه‏هاى دراز مدت به شوهر خود یارى برساند.
* هرگاه شوهر شما به هدفى رسید هدف جدیدى براى او طراحى کنید.
برنارد شاو مى‏گوید "من از موفقیت مى‏ترسم زیرا مفهوم موفقیت این است که وظیفه انسان در این جهان به پایان رسیده است."
بهترین اقدام این است که زن براى شوهر خود در مقاطع 5 ساله برنامه‏ریزى کند. مثلاً برنامه‏ریزى کند که در این 5 سال شوهرم دانشگاه را به پایان برساند و در 5 سال بعد در کارش مسلط شود و
* شوهر خود را به کار علاقه‏مند کنید.
علاقه رمز بزرگ موفقیت است. اگر دو نفر در همه چیز و همه شرایط با هم برابر باشند آن‏کس که به کارش بیشتر علاقه دارد به موفقیت نزدیک‏تر است.
علاقه یعنى ایمان و عشق به کار. انسان علاقه‏مند، از کار و مسئولیت خود اگرچه دشوار باشد باز هم لذت مى‏برد. زن باید بکوشد در شوهر خود توانایى حفظ علاقه را ایجاد کند اما چگونه؟
براى این سؤال چند پیشنهاد داریم:
- از شوهر خود بخواهید دانش خود را در کارش زیاد کند.
- به شوهر خود کمک کنید هدف خود را مشخص کند و از آن عدول نکند.
- شوهرتان را عادت بدهید به زندگى خوشبین و امیدوار باشد.
- از شوهرتان بخواهید به دیگران کمک کند. این کار باعث رضایت خاطر و شادى او مى‏شود.
- به شوهرتان اجازه بدهید با افراد پرشور، پرانرژى و فعال همنشینى کند.
- قاعده کلى این است که: "اگر مى‏خواهید خوشبخت باشید وانمود کنید که خوشبخت هستید." شما هم به شوهر خود بگویید که وانمود کند خوشبخت است و بگویید مانند انسان‏هاى خوشبخت، فکر و رفتار کند.
* شنونده خوبى براى شوهر خود باشید.
دو گوش شنوا و حساس، زن را به قلب مرد نزدیک و او را در نگاه شوهر از هر زیبایى، زیباتر مى‏کند. براى اینکه شنونده خوبى باشید:
باید خطوط چهره و حالت بدن شما نشان‏دهنده توجه شما به سخن شوهرتان باشد.
عادت کنید سؤال‏هاى مناسب و دقیق مطرح کنید تا او به ادامه دادن حرف‏هایش تشویق شود
* شوهر خود را یارى کنید تا مردى باشد که مى‏خواهد.
هر مردى در واقع دو مرد است. یکى همان که هست و دیگرى آن‏که مى‏خواهد باشد. اگر خجالتى است دوست دارد جسور باشد و اگر اعتماد به نفس ندارد مى‏خواهد شجاع باشد.زن باید با تشویق آگاهانه و ستایش مؤثر و دمیدن روحیه شور و امید در همسرش او را یارى کند تا مردى شود که مى‏خواهد.
همه مردم تحسین و تعریف را دوست دارند و دوست دارند آنگونه باشند که از آنها تعریف مى‏کنیم. اگر کودکى را خجالتى بخوانیم آن کودک خجالتى‏تر مى‏شود و اگر او را مؤدب بخوانیم او مؤدب‏تر مى‏شود. مردها هم همین‏طور هستند. اگر شوهر خود را موفق بخوانید؛ با این تعریف، او احساس موفقیت بیشترى خواهد کرد. سعى کنید نقاط قوت شوهرتان را همیشه به او یادآور شوید و از نقاط ضعف او چشم‏پوشى کنید و بدانید که خوبى و بدى در هرکسى مى‏تواند باشد.
زن باید همواره به شوهرش یادآورى کند که چگونه او (شوهر) در گذشته توانسته است به موفقیت برسد. تمام مردها وقتى از جانب زن خود مورد تشویق و تحسین قرار بگیرند جسور و شجاع مى‏شوند و میل به کار کردن و موفق شدن در آنها چند برابر مى‏شود. هر مردى نیازمند یک زن مؤمن است. زنى که به هنگام هجوم مشکلات در کنار شوهرش باشد و حس مقاومت و اعتماد به نفس را به او باز گرداند. شوهرتان را در کارهایش تأیید و تشویق کنید تا اعتماد به نفس او تقویت و میل به کار و تلاش در او چند برابر شود. پیوسته در گوش او زمزمه کنید که او شایسته موفقیت است و لیاقت بهترین شدن را دارد.
* به همسر خود کمک برسانید و به کار او توجه کنید؛
اگر مى‏توانید قسمتى از کار شوهرتان را برعهده بگیرید و به او یارى برسانید؛به این ترتیب بهره و شادى بیشترى به خودتان و به او مى‏رسانید.
* شوهر خود را در آموختن تشویق کنید
داشتن علم و معرفت، لازمه موفقیت در هر کارى است و بسیارى از افراد موفق به‏طور مداوم و همیشگى در حال علم‏اندوزى و یاد گرفتن هستند.زن مى‏تواند مشوق خوبى در این مورد براى شوهر باشد.
به همسر خود فرصت مطالعه بدهید. البته این براى زن مشکل است که در تنهایى باشد و شوهرش در بیرون خانه و یا در اتاقى دیگر به مطالعه بپردازد. چاره این کار آسان است، و آن اینکه در ساعاتى که شوهر در حال مطالعه و کسب علم است زن نیز کتاب بخواند و مطالعه کند!
* بیش از توان همسرتان از او چیزى نخواهید
تجمل‏گرایى و انتظار معجزه داشتن از شوهر به جز اینکه کمر شوهر را در زیر بار قرض و بدهکارى خم کند و افکارش را دائماً مشغول بدهکارى‏هایش کند، سود دیگرى ندارد و زن‏هاى دانا در کنار اینکه براى بهتر شدن وضعیت اقتصادى خانواده فکر و چاره‏اندیشى مى‏کنند، بیش از توان شوهرشان از او چیزى نمى‏خواهند.بسیارى از مردان که توان خود را از دست داده‏اند و از تلاش براى رسیدن به موفقیت دست برداشته‏اند به این علت بوده که همسرشان آرزوهاى آنها را نادیده گرفته و با انتقادها و تقاضاهاى فراوان و بیان اینکه زنان دیگر مرفه‏تر و خوشبخت‏تر هستند؛ آرزوها و آرمان‏هاى آنان را لگدکوب کرده‏اند.
"تشنج‏ها، تحقیر، مسخره کردن، مقایسه کردن شوهر خود با مردان موفق براى تحقیر او، عیب‏جویى و انتقادهاى مداوم، اعتماد مرد را از بین مى‏برد و روان او را در هم مى‏کوبد و این یکى از اصلى‏ترین علل طلاق است."
نکته مهم این است که گاهى اوقات این رفتارها (عیب‏جویى، انتقاد، تحقیر و سرزنش) به یک عادت ریشه‏دار تبدیل مى‏شود؛چه عواملى باعث مى‏شود زن ناسازگار شود؛ این مسئله علت‏هاى گوناگون دارد؛ گاهى اوقات بیمارى‏ها و خستگى‏ها تأثیر دارند که باید با دارو و درمان و استراحت مشکل را برطرف کرد. گاهى اوقات این ناسازگارى‏ها ریشه در محرومیت‏هاى جنسى دارد.
* به شوهر خود اجازه ریسک کردن بدهید
زنى که مى‏خواهد شوهرش به موفقیت برسد باید به او اجازه دهد به کارهایى که دوست دارد و فکر مى‏کند مى‏تواند انجام دهد، اقدام کند و به او اجازه بلندپروازى بدهد و او را در قفس کارهاى روزمره محدود نکند.
* گاهى اوقات به شوهر خود اجازه بدهید براى خود تنها باشد
زنان باید گاهى اوقات به شوهرانشان اجازه بدهند که بدون هیچ دخالتى با خود خلوت کنند زیرا این حق هر انسان است که گاهى اوقات با خودش تنها باشد و از تنهایى لذت ببرد.زنان ساعت‏هاى زیادى را در خانه تنها هستند و همین برخوردارى زیاد از تنهایى باعث مى‏شود که لذت تنهایى برایشان بى‏معنى شود و به همین علت است که نمى‏توانند درک کنند که چرا شوهر آنها، دوست دارد مدتى را تنها باشد. معناى تمایل مرد به تنهایى آن نیست که وى از زن یا خانواده خود راضى نیست و مى‏خواهد از آنها فرار کند بلکه براى این است که مرد مى‏خواهد براى مدتى محدود احساس آزادى و استقلال داشته باشد و کسى از او تقاضایى نکند و زنان باهوش سعى مى‏کنند که این فرصت را که شوهرشان در آن احساس سعادت و رضایت مى‏کند، در اختیار او بگذارند.
* خانه را به بهشت تبدیل کنید
براى اینکه مرد در کارش موفق باشد لازم است که محیط خانه او سرشار از آرامش و تفاهم باشد تا بتواند در آن به راحتى استراحت جسمى و فکرى داشته باشد؛ فراهم کردن این محیط به عهده زن است.
نظم و نظافت خانه نیز یکى دیگر از خواسته‏هاى هر مرد است. بیشتر مردان ترجیح مى‏دهند در کلبه‏اى با وسایل هماهنگ و تمیز زندگى کنند تا در قصرى به هم ریخته.
اگر وسایل خانه به هم ریخته و نامرتب باشد و اگر آشپزخانه شلوغ و به‏هم ریخته باشد و غذا به موقع آماده نشود نشانه این است که زن در اداره کردن خانه ناتوان است و این مى‏تواند باعث مى‏شود مرد بیشتر وقت خود را در خارج از خانه بگذراند.
* آرایش و توجه به ظاهر:
پیامبراسلام(ص) مى‏فرماید: "یکى از وظایف زن این است که براى شوهرش بهترین عطر و لباس و آرایش‏ها را به‏کار گیرد."
زن موفق زنى است که تمایلات شوهرش را مى‏شناسد و احساسات او را درک مى‏کند. مى‏داند او چه رنگ‏ها،چه لباس‏ها و چه نوع آرایشى را مى‏پسندد. از اشتباهات بزرگ زنان آن است که در لباس و آرایش سستى مى‏کنند و با موى ژولیده و در هم ریخته در برابر شوهر ظاهر مى‏شوند و همین باعث مى‏شود مرد به زن خود (هرچند که زیبا باشد) بى‏اعتنا شود و به زنان دیگر توجه کند.
بهتر است که زن در مواقع عادى،لباس مناسب بر تن داشته باشد. زیرا به این ترتیب پیکر و اندام او براى چشم شوهر، تکرارى نخواهد شد.

خلاصه بخش دوم:
تمام مردان بزرگ موفقیت خود را مرهون همسر خود هستند.اگر شما هم بخواهید مى‏توانید همسرتان را در رسیدن به موفقیت یارى کنید
در تعیین هدف زندگى و راه رسیدن به آن هدف به شوهر خود یارى برسانید.
هرگاه شوهر شما به هدفى رسید هدف جدیدى براى او طراحى کنید.
شوهر خود را به کار علاقه‏مند کنید.
شوهرتان را عادت بدهید به زندگى خوشبین و امیدوار باشد
از شوهرتان بخواهید به دیگران کمک کند. این کار باعث رضایت خاطر و شادى او مى‏شود.
به شوهرتان اجازه بدهید با افراد پرشور، پرانرژى و فعال همنشینى کند.
شنونده خوبى براى شوهر خود باشید.
با تشویق آگاهانه و ستایش مؤثر و دمیدن روحیه شور و امید در همسر خود او را یارى کند تا مردى شود که مى‏خواهد.
به او یادآورى کنید که چگونه در گذشته توانسته است به موفقیت برسد
به همسر خود کمک برسانید و به کار او توجه کنید؛ اگر مى‏توانید قسمتى از کار شوهرتان را برعهده بگیرید.
شوهر خود را در آموختن تشویق کنید
بیش از توان همسرتان از او چیزى نخواهید
به شوهر خود اجازه ریسک کردن بدهید
گاهى اوقات به شوهر خود اجازه بدهید براى خود تنها باشد
با ایجاد نظم و آرامش ، خانه را به بهشت تبدیل کنید

ادامه

/ 2 نظر / 45 بازدید
زهرا

سلام واقعا ممنونم و کمال تشکر دارم از کسانی که این مطالبو جمع و آوری کردن و بری بالا بردن اطلاعات ما از زندگی مشترک در اختیارمون گذاشتید

ویرگول

عالی بود واقعا عالی دستتون درد نکنه