بخش چهارم . تنظیم خانواده

بخش چهارم‏
تنظیم خانواده‏

بسیارى از زوج‏هاى جوان در آغاز زندگى دچار حاملگى ناخواسته مى‏شوند؛به عبارت دیگر بسیارى از باردارى‏هاى ناخواسته متعلق به زوج‏هاى جوان است که آشنایى کافى با این مسائل ندارند و از طرف دیگر باردارى‏هاى ناخواسته در مورد مادران جوان و کم‏تجربه و کودک آنها تأثیر سوء بیشترى دارد ؛بنابراین ضرورى است که زوج‏هاى جوان در این مورد آگاهى کامل داشته باشند و چنانچه آمادگى داشتن فرزند را ندارند،با روش‏هاى مناسب،از باردارى جلوگیرى کنند.
در سال 65 بیش از دو میلیون و دویست هزار کودک در کشور ما به دنیا آمدند و متوسط رشد سالانه جمعیت به رقم بى سابقه ۳/۹ درصد رسید. اگر این آهنگ رشد به همان میزان ادامه پیدا مى‏کرد کشور ما اکنون بیش از 88 میلیون نفر جمعیت داشت و سه میلیون و 400هزار کودک در سال متولد مى‏شدند ولى به علت آشنا شدن مردم با ضرورت جلوگیرى از باردارى" و "تنظیم خانواده"رشد جمعیت در سال 81 به ۱/۵ درصد رسید و حدود یک میلیون و 120هزار کودک متولد شدند!21.این آمار اگرچه کاهش چشمگیر در رشد جمعیت را نشان مى‏دهد ولى متأسفانه کشور ما از فراهم کردن امکانات مختلف (تغذیه، آموزش، بهداشت، مسکن، کار و...) براى این تعداد نیز ناتوان است و چاره‏اى نیست جز اینکه رشد جمعیت از میزان فعلى نیز کمتر شود.
این افزایش سریع جمعیت،مشکلات و کمبودهاى روزافزونى را در ابعاد مختلف اقتصادى،فرهنگى و تربیتى به دنبال داشته و در آینده مشکلات جدى‏تر و پیچیده‏تر را ایجاد خواهد کرد.رشد سریع جمعیت در بُعد اجتماعى باعث افزایش نابرابرى میان درآمد کشورهاى در حال توسعه و کشورهاى پیشرفته مى‏شود و پدیده مهاجرت را تشدید مى‏کند همچنین سبب کاهش درآمد سرانه،تورم ،بیکارى،افت آموزش و تخریب محیط زیست خواهد شد.
یکى از علل بالا بودن درصد رشد جمعیت در ایران،ناآگاهى مادران و حاملگى‏هاى ناخواسته است.مطالعات انجام شده در سال 1371 نشان مى‏دهد که درصد بالایى از حاملگى‏ها در کشور ما ناخواسته هستند.(40 درصد باردارى‏ها معادل 400 تا 500هزار کودک در سال(22
حاملگى‏هاى بدون برنامه و ناخواسته در 16 درصد موارد به سقطهاى عمدى منجر مى‏شوند.همچنین روزانه حدود 80 زن به دلیل سقطهاى غیر قانونى جان خود را از دست مى‏دهند. به علاوه نوزادان حاصل از حاملگى‏هاى ناخواسته غالبا" نارس وکم وزن متولد مى‏شوند و دچار اختلالات جسمى و روانى‏اند. از سوى دیگر زایمان‏هاى مکرر موجب تحلیل قواى جسمى مادر مى‏شود و خطر مرگ و میر مادران را افزایش مى‏دهد23.
یکى از علل بالا بودن میزان حاملگى‏هاى ناخواسته در ایران،به کار نبردن روش‏هاى جلوگیرى از باردارى و یا به کار بردن روش‏هاى ناکارامد و نامطمئن است‏24.
تحقیقات نشان مى‏دهد که اگر زوج‏ها از وسایل پیشگیرى استفاده نکنند 90 درصد آنها ظرف یک سال باردار مى‏شوند25.
هم اکنون حدود 73 درصد از زوج‏ها از باردارى جلوگیرى مى‏کنند که از این میزان 53 درصد از روش‏هاى جدید و 20 درصد از روش‏هاى سنتى و نامطمئن استفاده مى‏کنند. البته آن 53 درصد هم از طرز استفاده از وسایل پیشگیرى آگاهى کامل ندارند!26تنظیم خانواده و استفاده از روش‏هاى صحیح پیشگیرى،از باردارى و مرگ و میر مادران و کودکان جلوگیرى نموده،زمینه مساعدى را براى تأمین سلامت روانى خانواده و جامعه فراهم مى‏کند. همچنین جلوگیرى از حاملگى‏هاى ناخواسته باعث کاهش سقطهاى نامشروع و غیر قانونى مى‏شود.
هدف از تنظیم خانواده،سلامت مادر و کودک است که به همراه آن،دو نتیجه مهم دیگر یعنى "سلامت خانواده و اجتماع" نیز به دست مى‏آید.
با تنظیم خانواده مى‏توان زیربناى خانواده‏ها را مستحکم‏تر ،عاطفه و محبت را افزون‏تر ،عمر مادران را بیشتر و درصد بروز و شیوع بیمارى‏هاى مختلف را کمتر و رفاه نسبى را بیشتر کنیم.27
هم اکنون روش‏هاى متنوعى براى جلوگیرى از باردارى وجود دارد که هر زوج مى‏تواند بر اساس میل خود و تجویز پزشک،یک روش را به کار بگیرد. هر کدام از این روش‏ها مزایاى خاص خود را دارد و اینکه مناسب‏ترین و بهترین روش جلوگیرى ازباردارى کدام است بستگى به میل و مصلحت زوج دارد.در اینجا به اختصار روش‏هاى جلوگیرى از باردارى را نام مى‏بریم
جلوگیرى از باردارى به روش فیزیولوژیک[پرهیز از همبستر شدن در روزهاى (1 تا 7) و (10 تا 18) دوره ماهانه]
روش منقطع؛[رها کردن اسپرم در خارج از دستگاه تولید مثل]
روش‏هاى شیمیایى[به کار بردن مواد شیمیایى اسپرم‏کُش]
روش‏هاى مکانیکى[جلوگیرى از رسیدن اسپرم به تخمک با استفاده از:کاندوم، دیافراگم، کاپ، اسفنج، شست و شو]
قرص‏هاو آمپول‏هاى هورمونى ضد باردارى‏
وسایل جلوگیرى از حاملگى داخل رحمى(IUD)
جلوگیرى دائمى یا عقیمى[بستن لوله‏هاى رحم درزنان (توبکتومى) و لوله‏هاى منى‏بر در مردان(وازکتومى)]

زوج‏هاى جوان لازم است با مراجعه به مراکز تنظیم خانواده، اطلاعات کافى را دراین زمینه کسب کنند و از امکانات رایگان آن مراکز براى جلوگیرى از باردارى و تنظیم خانواده استفاده کنند

خلاصه بخش چهارم
اگر مواظب نباشید بسیار زود صاحب فرزند مى‏شوید.اگر مى‏خواهید فرزندى بهتر و سالم‏تر داشته باشید و اگر مى‏خواهید سلامت و رفاه خانواده خود را بیشتر کنید باید به مسئله تنظیم خانواده و جلوگیرى از باردارى توجه فراوان کنید.
فواید تنظیم خانواده و جلوگیرى از باردارى آنچنان مشخص است که نیاز به توضیح ندارد. تنظیم خانواده زیربناى خانواده را مستحکم‏تر ،عاطفه و محبت را افزون‏تر ،عمر مادر و کودک را بیشتر و درصد بروز و شیوع بیمارى‏هاى مختلف را کمتر مى‏کند و در نتیجه رفاه و خوشبختى بیشترى را نصیب خانواده‏ها مى‏نماید.
خدمات جلوگیرى از باردارى در سراسر ایران رایگان است و با مراجعه به مراکز بهداشتى مى‏توانید از این امکانات استفاده کنید.

ادامه

/ 1 نظر / 64 بازدید

خوب است